Očkování koťat

02.05.2022

Koťata se poprvé očkují kolem 9. týdne věku. Jejich vývoj je jiný než u štěňat, proto se vakcinace v dřívějším věku nedoporučuje. Koťata by měla být předávána novým majitelům až po 12. týdnu věku, je to důležité z hlediska jak zdravotního, tak sociálního, kotě dříve odejmuté od matky může mít problémy s chováním i se zdravím.

První očkování se provádí proti kočičí panleukopenii, což je smrtelně nebezpečné kočičí onemocnění způsobované parvovirem, podobně jako u psů. Dále obsahuje kombinovaná vakcína vakcínu proti tzv. komplexu kočičí rýmy. Tato je způsobována řadou infektů - jak virových ( zejména herpesvirus, calicivirus atd., tak bakteriálních (pasterella, bordetella atd.) a chlamydií. Vakcinace proti komplexu kočičí rýmy nemá zcela ochranný charakter, nedokáže zcela zabránit infekci. Ale díky vakcinaci probíhají případné infekce v mnohem mírnější formě a bez tak těžkých následků. Zejména infekce herpesvirem je doživotní, nelze se jí zbavit, ale vakcinací lze zmírnit příznaky vracejícího se onemocnění. Následky neléčené rýmy mohou být velmi vážné až fatální. Mohou vést k úhynu koťat, anebo k vředovým onemocněním rohovky očí vedoucí až k prasknutí rohovky, případně k deformacím struktur v dutině nosní s následnými celoživotními potížmi s dýcháním, případně k těžkým opakujícím se zánětům dásní a vypadávání zubů. Vakcína proti chlamydióze není ve všech kombinovaných vakcínách, je to vakcína volitelná, ochranný účinek je zhruba 60%. Její význam spatřujeme spíše v prevenci nákazy člověka. Použití je diskutabilní a odborníci se v názorech velmi liší.

Revakcinace koťat se tedy provádí za 3-5 týdnů po prvním očkování.

Další revakcinace by měla být u všech koček po roce od posledního očkování.

Následné revakcinace se již doporučují práve v závislosti na životním stylu kočky. Imunita po vakcinaci proti panleukopenii trvá 3 roky, po vakcinaci proti komplexu kočičí rýmy 1 rok.


Vytvořte si webové stránky zdarma!